Jesteś osobą w wieku między 20. a 30 rokiem trwania? Oraz zapewne istniejesz w przeważa? Jeśli oczywiście, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Okresowe badania pozwalają wykryć zmiany, jakie w przyszłości mogą odmienić się w oczekujący życiu nowotwór- wspominaj o aktualnym!

USG piersi – na czym więc liczy?
Sonomammografia to sprawdzanie ultrasonograficzne, które liczy na podawaniu wnętrza piersi za pomocą fal dźwiękowych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez ludzkie ucho. Sprowadzane z aparatu USG trafiają do pytanych tkanek, i następny odbiją się z nich oraz odsyłają do odbiornika. Potem fale akustyczne są zmieniane w wpływy elektryczne, co na monitorze monitora znane istnieje jak obraz. Tak dalej można przedstawić działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak idzie badanie?
Badanie ultrasonograficzne piersi jest zgoła estetyczne oraz bezbolesne. Że stanowić powodowane nawet u panie w wybiera i jedzących piersią, a fale dźwiękowe kierowane przez aparat do USG w żaden rób nie uszkadzają tkanek. Więc takie rozważanie prawdopodobnie istnieć często powtarzane. Badanie jest następująco:

pacjentka dzieli się od pasa w administrację i wprowadza na plecach na kanapie z dłońmi założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę narządu i przykłada ją do piersi pacjentki, następnie trochę nią przerywa po badanym obszarze.
W porządku USG badane są obie piersi wraz z węzłami chłonnymi oglądającymi się w otworach pachowych. Wszystkie odkryte w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, są dokładnie wymierzone i zaprezentowane. Wielką zaleta istnieje wówczas ,iż nie wyczekujemy na wniosek badania, gdyż jest on wykonywany na teraz w trakcie wizyty.

USG piersi – czy zainteresowanie się przygotować do pytania?
Śledzenie ostatnie nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Uczynić je mocna w dodatkowej fazie cyklu menstruacyjnego, choć chwali się, aby USG piersi było przygotowywane bezpośrednio po sezonie. Wtedy piersi są jeszcze lekkie i nieobolałe, natomiast w różnej połówce cyklu dochodzi do wymian w gospodarce hormonalnej, co potrafi utrudnić przeprowadzenie badania.

Rozpoczęcie badanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, przeprowadzony przez lekarza radiologa. W jego trakcie pojawią się zapytania o wiek, datę ostatniej miesiączki, zażywane leki (w tymże hormony), choroby piersi będące w rodzinie, przebyte porody i chowanie piersią oraz przebyte w historie operacje. Dobrze istnieje zarówno wziąć ze sobą wyniki byłych badań (np. USG lub mammografii), o ile takie doświadczenia mamy. Dzięki nim ważna zawrzeć, czy wykryte podczas badania łagodne guzki podniosły się czy zmieniły swój profil.

USG piersi – co znajduje?
Ultrasonografia pozwoli nam znaleźć także zmiany łagodne, jak dodatkowo we wczesnym okresie nowotwory złośliwe. Badanie USG doskonale przypisuje się do zabezpieczania zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często stawiających u zdrowych dam.

Gruczolakowłókniak to przyjemny nowotwór piersi w ról guzka. Może zawierać bogate poziomy z paru, kilkunastu milimetrów do nawet kilku centymetrów. Występuje sam lub w partiach. Przeważnie korzysta wyjątkowy kształt. Jest solidny lub elastyczny, a odda się prowadzić pod palcami. Gruczolakowłókniak przeważnie nie przynosi dyskomfortu, o ile nie jest cały. W różnym przypadku może robić dolegliwości bólowe również chodzi go wyrzucić. Choć kolei te rzadko stoją się zmianami złymi toż potrzeba je analizować. Najdoskonalszym urządzeniem do chronienia jest tak USG. Ślubna powinna zgłaszać się na badanie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli wykryto u niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jakże powszechnie je przeprowadzać?
Na czołowe USG piersi kobieta powinna wyłonić się między 20. a 30. rokiem istnienia, a później powtarzać kosztuje delikatnie dużo co 2 lata. Po przejściu 30-tki badanie należy postępować już dość co 12 miesięcy. Natomiast jak w minionych badaniach lekarz wykrył jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka jest obciążony wywiad prywatny wówczas należy wytwarzać je regularnie, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – kiedy warto się udać na pytanie?
Wyznaczeniem do sonomammografii jest:

Zmiana pozycji/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana wielkości/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród znajomych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Doświadczona lub chciana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Zdolność do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – czy może mammografia?
Dziwisz się czytając ten materiał- czy zamiast USG nie dobro byłoby, wykonać poprostu mammografię? Jakie z tych badań stanowi idealniejsze? Odpowiedź jest następujaca: piersi młodych partnerek są w większości skończone z tkanki gruczołowej, która w mammografii rentgenowskiej nie jest pięknie znana. Stąd piersiom młodych kobiet o utkaniu gruczołowym dedykowane jest analizowanie ultrasonograficzne. Zaś w głębszych latach trwania gruczoł ustępuje miejsca tkance tłuszczowej także to korzystniejszym rozwiązaniem będzie już mammografia. Pamiętajmy- nie określa to, że USG piersi jest doświadczeniem przeznaczonym tylko dla 20. – 30. latek.

USG piersi – zaś że rezonans magnetyczny ?
MRI piersi, określane również jak mammografia rezonansu magnetycznego toż jakieś spośród najgłębszych poszukiwań w diagnostyce nowotworów piersi. Dodaje na dość różnej podstawie niż USG czy mammografia. Stosuje się w przed bo wielkie pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i oświetlenia rentgenowskiego. Energia pochodząca w trakcie poszukiwania jest naprawiana w utwór publiczny na monitorze, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę i ustalić jej strukturę czy stan unaczynienia. Ale chodzi o indywidualnym myśleć, iż nie wszystka partnerka będzie mogła takie doświadczenie wykonać.

Przeciwskazaniem do zrealizowania badania u pacjentki, będzie potrafienie w ciele wszelkich metalowychprzedmiotów. Należą do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała zagranicznego w oku czy metalowego klipsa w głowie. Także u ślubnych w przeważa rezonans magnetyczny potrzebuje stanowić wytwarzany z należytą odpowiedzialnością a chociaż to, gdyby jest wtedy całkowicie konieczne. Tego wariantu przeciwskazań nie nosi przy USG. Generalnie, jako swoiste spośród wszystkich wygodnych metod ustalania stanowi ono w pełni bezpieczne.

USG piersi – które są różnice pomiędzy mammografią?
Mammografia i USG piersi ostatnie dwa różne badania, które winnym się wzajemnie uzupełniać zaś nie znaczyć dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi korzysta często postać mikrozwapnień, natomiast te dostępne będą zaledwie w mammografii. Badanie ultrasonograficzne natomiast pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich dróg teraz nie daje mammografia.Co sporo za pomocą USG jesteśmy w pas odróżnić zmianę prostą z złośliwej, litą od niegroźnej dla zdrowia torbieli. I badanie mammograficzne obecnie na owo nie pozwala. Zatem co raz zwłaszcza starsze panie po mammografii oraz owszem kierowane są na USG piersi. Dopiero oba przebiegania w powiązaniu ze sobą dają bowiem duży obraz sytuacji. Zaś tymże jednym USG piersi jest sprowadzone do żon w jakimś wieku!

USG piersi – wygodne dla dziewczyn w ciąży
U ślubnych w przeważa raka piersi diagnozuje się nawet 7 miesięcy później w zestawieniu do osób, które nie są w ciąży. Rozpoznanie nowotworu ustala się w bardziej rozwiniętym stadium, więc automatycznie obniża się nadzieje na wyleczenie. I jest przekonanie, że obok kobiet w woli oraz karmiących piersią nie odczuwa konieczności wykonywania USG piersi, gdyż widoczne w piersiach guzki stosowane są przez niektórych lekarzy jako obraz fizjologiczny, wychodzący ze wymian hormonalnych towarzyszących ciąży. Jednak prawda stanowi taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, a obok każdej przyszłej matki, oczywiście samo kiedy u ślubne niebędącej w przeważa USG piersi winno być prowadzone rutynowo.

Zespół profesjonalistów z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zaleca, aby u ludzi ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było śpiewane w Plus akceptuj II kwartale ciąży. Oraz u młodszych kobiet (poniżej 35. roku trwania), bez klinicznych objawów choroby piersi oraz bez obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w stylu raka piersi należy rozważyć wykonanie USG piersi tak samo w Oraz doceniaj II trymestrze ciąży. W przykładzie stwierdzenia poważnych zmian klinicznych w sektorze piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) niezbędne jest jednakże wypełnienie każdych niezbędnych badań diagnostycznych, które uważają wykluczyć raka piersi. Uczęszczają do nich: USG piersi, mammografii (z powłoką macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi i biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko zgodnie ze wzorami niezbędnymi w sukcesu osób nieistniejących w ciąży.

Tekst alternatywny
USG piersi – związane z biopsją
Biopsję najlepiej zakłada się pod ochroną USG, bo dzięki temu sposób jest wrażliwy także przyzwala na dobór najodpowiedniejszej próbki do poszukiwania. Liczy na przyjęciu podejrzanych komórek lub tkanek. W trakcie pytania są one nakłuwane igłą o bogatej tusz i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Zorganizowany w owy możliwość materiał ląduje na szkiełko, a następny do laboratorium, gdzie istnieje pytany przez patologa. Lekarz może wyciągnąć biopsję cienko- lub gruboigłową w relacje od poziomu nieprawidłowej tkanki i jej położenia.

USG piersi – jak podawać wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do sztuk wyników sonomammografii zajmuje się przygotowaną przez Narodowe Stowarzyszenie Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się właśnie w Polsce od 2010 roku. Wypracowane standardy na obecnej ocen pozwoliły ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi oraz terminologię nieprawidłowych napraw w piersiach. W hierarchii BIRADS poświęca się pod uwagę elementy morfologiczne budowy piersi i stających w nich złych zmian ogniskowych. Dzięki niej potrafimy poznać zmiany łagodne od potencjalnie złośliwych. Liczy ona oraz informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych dodatkowo w przykładzie zmian o drugim charakterze propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można przypisać do indywidualnej spośród 7 kategorii razem z oceną BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, iż określonych jest wewnątrz kilka. Żeby móc zamontować diagnozę, korzystne są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza wynik prawidłowy. W badaniu nie zaobserwowano żadnych niepokojących zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że pytanie ujawniło łagodne przemiany w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zaliczone do kategorii 2 nie wymagają przeprowadzania dodatkowych pytań obrazowych, i tylko regularne kontrole.
Jakość BIRADS-usg 3 – oznacza, że pytanie ujawniło zmiany prawdopodobnie łagodne o zagrożeniu złośliwości mniejszym niż 2%. W zależności od wieku pacjentki natomiast jej prywatnych preferencji, i i obciążeń rodzinnych specjalista może poradzić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy czy biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany podejrzane, które co prawda nie mają doskonałych cech nowotworu złośliwego, ale których ryzyko złoślwośc ma od 2 do 90%. W takim przykładu przydatne jest spełnienie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W zależności od końcu poddawane jest dalsze działanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że badanie ujawniło zmiany, których ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim przypadku przekłada się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub założona chirurgiczna) oraz onkologicznej oraz dąży najwłaściwszą strategię usuwania.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, uznany za pomocą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym poziomie rozwoju jezeli bedziesz systematycznie sprawdzała swoje piersi. Rak piersi jest w cali wyleczalny, o ile zostanie odpowiednio wcześnie wykryty! Odkryj swoje piersi! Nie podaruj się zaskoczyć rakowi!